• Lata doświadczeń w biznesie
img

Dentysta – jak dochodowe jest w rzeczywistości ten zawód?

W społecznej świadomości zawód stomatologa istnieje jako jeden z najbardziej intratnych wolnych zawodów. Chodząc do dentysty nierzadko zostawiamy w gabinecie niemałe sumy, przez co dochodzimy do wniosku że dentysta musi zarabiać krocie. Jak jest w rzeczywistości?

Na wstępnie trzeba wspomnieć o tym, że aby wykonywać zawód dentysty trzeba przejść długą i trudną drogę. Na studia medyczne dostają się wyłącznie osoby z najlepszymi wynikami. Stomatologia trwa pięć lat i są to bardzo trudne studia. Osoby aspirujące na dentystów muszą zdawać niemal te same przedmioty co studenci kierunku lekarskiego, a więc przedmioty związane z anatomią, farmakologią itp. Po ukończeniu studiów absolwenci są kierowani na obowiązkowy staż państwowy. Zdają egzamin od którego zależy, czy dostaną się na wymarzoną specjalizację. Najbardziej oblegane to ortodoncja czy chirurgia szczękowa. Na te specjalizacje co roku może dostać się zaledwie kilka osób, więc trzeba uzyskać niemal stuprocentowy wynik.

Po ukończeniu ścieżki edukacji można wreszcie zacząć zarabiać. Ile? To już zależy od tego gdzie znajdziemy pracę. Wielu stomatologów zaraz po studiach znajduje pracę w publicznych przychodniach. Osoba bez doświadczenia, w małej miejscowości zarabia zwykle poniżej 2 tysięcy złotych miesięcznie. W dużych miastach osoby z wieloletnim stażem mogą zarobić około 3 tysięcy złotych. Jak widać, nie są to bardzo duże kwoty. Co więc powinien zrobić stomatolog żeby zarabiać naprawdę dużo?

Najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w prywatnych przychodniach albo prowadzące własny gabinet. Zatrudnieni w prywatnych gabinetach często zarabiają kwoty zależne od ilości przyjętych pacjentów. Każdy lekarz zarabia więc odpowiedni procent tego, co jego pacjenci zostawili w przychodni. Właściciel prywatnego gabinetu może zarabiać od kilku tysięcy. Górna granica jest właściwie nieograniczona. Najwięcej zarobią ci, którzy pracują w dużych ośrodkach. Więcej od stomatologów zajmujących się stomatologią ogólną zarobią osoby oferujące usługi chirurgiczne, ortodontyczne czy protetyczne. Coraz większą popularnością cieszy się również stomatologia kosmetyczna na której można zarobić bardzo dużo, zwłaszcza że nie jest to jeszcze dziedzina szeroko praktykowana.

 

Zobacz również